Start / Aktualności / Uszczelnianie okien – co warto wiedzieć?
Okna PCV - Windows 2000 Rumia

Uszczelnianie okien – co warto wiedzieć?

Jeśli myślisz, że do uszczelnienia okien wystarczą ci drobne zakupy – pianka, silikon i taśmy uszczelniające – niestety, jesteś w sporym błędzie. Cała sztuka polega na tym, żeby wiedzieć, w jaki sposób użyć wymienionych materiałów.

Co ma na celu uszczelnianie okien?
– ochronę przed uciekaniem ciepła z wnętrza budynku,
– tworzenie bariery dla wody deszczowej i innych niesprzyjających czynników atmosferycznych,
– izolację akustyczną – dobrze uszczelnione okna nie przepuszczają zewnętrznego hałasu.

Jak izolować okna?
Ościeżnice i ramy okienne należy uszczelniać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W pierwszym przypadku korzystamy z materiałów paroizolacyjnych – folii paroszczelnych i silikonów. Z kolei od zewnętrznej strony stosuje się materiały paroprzepuszczalne – folie oraz taśmy z pianki. Bardzo ważne jest, aby nie zamocować tam elementów paroszczelnych – para wodna przedostałaby się tam i spowodowała zawilgocenie.

Przykładowe materiały uszczelniające
Pianki poliuretanowe – dobre do uszczelniania okien drewnianych, metalowych oraz plastikowych. Wtryskuje się je pomiędzy ramę/ościeżnicę oraz ścianę, a następnie materiał rozpręża się i twardnieje, szczelnie wypełniając daną przestrzeń. Można je później tynkować, malować, a nawet przewiercać. Co bardzo istotne, nadają się wyłącznie do jednorazowego użycia – w przeciwnym razie zasychają i trzeba je wyrzucić. Dobrą metodą jest nakładanie pianek pistoletem. Na rynku dostępne są pianki jednoskładnikowe (twardniejące pod wpływem wilgoci powietrza) oraz dwuskładnikowe (twardniejące dzięki reakcji chemicznej zachodzącej między składnikami, odporniejsze i elastyczniejsze).

Taśmy i folie – ponieważ wymagają bardziej fachowego obejścia, można je kupić głównie w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do okien i drzwi. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów tych środków. Do najpopularniejszych należą samoprzylepne taśmy butylokauczukowe i z pianki poliuretanowej, a także samoprzylepne folie paroprzepuszczalne (do przylepiania po zamontowaniu okien) i paroszczelne (przykleja się je do ścian po, a do ram przed ich zamontowaniem).

Silikony – stosuje się je jedynie od środka budynku do wypełniania szczelin pomiędzy ramą a ścianą. Kupuje się je w kartuszach, a następnie wyciska węższym lub szerszym strumieniem (min. szerokość spoiny wynosi 3 mm, a max. 30 mm). Analogiczną rolę pełnią uszczelniacze akrylowe – mniej elastyczne, za to szybciej zastygające i nadające się do malowania.

Comments

comments

Okna drewniane - Windows 2000 Rumia

O Kordian Wiśniewski

Sprawdź także

Nowy dom luksusowy_Easy-Resize.com

Jakie okna do domu w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski jest synonimem prostoty, funkcjonalności i bliskości natury. Jego popularność wynika z umiejętności łączenia ...

Dodaj komentarz