Stylowy minimalizm, charakterystyczny dla wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jakie założenia przedstawia ten nurt wnętrzarski i jakie dodatki warto dobrać, aby uzyskać aranżację w klimacie scandi?
Funkcjonalność nie musi być zaprzeczeniem prostoty i minimalizmu. Doskonałym tego przykładem jest styl skandynawski, który dzięki jasnej kolorystyce powiększa optycznie wnętrze, a dzięki ograniczonym do minimum, za to funkcjonalne meblom pozwala zagospodarować pomieszczenia w sposób lekki i stonowany.
Odpowiedni dobór kolorów i dodatków to podstawa
W stylu skandynawskim dominują barwy rozjaśniające wnętrze. Poza dominującą bielą, ten charakterystyczny nurt dopuszcza także użycie różnych odcieni szarości, ecru, wrzosu i błękitu.
Taka aranżacja powinna uwzględniać możliwie najwięcej naturalnych materiałów. Kamień, drewno i wiklina to jeszcze nie wszystko. Tak samo pożądane są dodatki z juty, lnu, wełny, bawełny czy pledy. To wszystko dodaje do wnętrza potężną dawkę niepowtarzalnego klimatu – minimalistycznego, momentami wręcz surowego, a przy tym wszystkim podkreśla harmonię ze środowiskiem.
Co z oknami?
Współczesne trendy dekoratorskie każą przywiązywać szczególną uwagę do ozdabiania okien. Jak to się ma do stylu skandynawskiego? Ta konwencja zakłada, że do pomieszczeń ma docierać maksymalnie dużo światła. Warto więc zrezygnować z firan i zasłon. Co w zamian? W wyjątkowo słoneczne dni, bardzo dobrze sprawdzą się drewniane żaluzje, oczywiście w białym kolorze. Taka przesłona pasuje jak ulał do stylistyki w klimacie scandi. Będzie współgrać z innymi elementami wyposażenia i dekoracyjnymi, a przy tym – skutecznie ochroni wnętrze przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzewaniem (drewno wykazuje wysokie właściwości termoizolacyjne). Wieczorem, przy zaświeconym świetle, drewniane żaluzje nie wpuszczą do środka ciekawskich spojrzeń.
Warto jednak pamiętać, że tego typu przesłona wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na lamelkach osadza się kurz, który trzeba regularnie usuwać. W tym celu, warto zastąpić preparaty uniwersalne dedykowanymi do drewna. Ważne – do czyszczenia możemy użyć wyłącznie miękkiej szmatki lub delikatnej szczoteczki.