O tym, jak ważne jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, nie trzeba nikogo przekonywać. Dawniej, kiedy stolarka okienna charakteryzowała się niezbyt dużą szczelnością, problem niewłaściwej wentylacji właściwie nie istniał. Obecnie, kiedy standardem stały się szczelne, energooszczędne okna, zapewnienie właściwego przepływu powietrza jest trudniejsze. Rozwiązaniem tego problemu są nawiewniki okienne.
Na wstępie wypada wyjaśnić, czym właściwie są nawiewniki. Pod tym pojęciem należy rozumieć urządzenia, które mają za zadanie zapewnić napływ powietrza do pomieszczeń. Mogą być instalowane na nowych lub już osadzonych oknach. Poszczególne modele różnią się sposobem działania i montażu, ale spełniają dokładnie tę samą funkcję.
Nawiewniki okienne a prawo
Należy wiedzieć, że obowiązujące przepisy prawa budowlanego nakazują montaż nawiewników jako obowiązkowego elementu wyposażenia budynku. Nie dotyczy to jedynie obiektów z wentylacją nawiewno-wywiewną, która wymusza zachowanie szczelności okien. W każdym innym przypadku, zapewnienie dopływu powietrza poprzez zastosowanie urządzeń nawiewnych.
Rodzaje nawiewników okiennych
Wszystkie dostępne na rynku nawiewniki realizują identyczną funkcję – zapewniają dopływ powietrza i w ten sposób wymuszają jego właściwą cyrkulację. Proces ten może być jednak realizowany na różne sposoby. Pod względem zasady działania, wyróżniamy następujące typy nawiewników:
– z ręczną regulacją – najprostsze urządzenia, w których o stopniu otwarcia przesłony decyduje użytkownik;
– termostatyczne – rodzaj nawiewników automatycznych, które reagują na zmiany temperatury zewnętrznej. Maksymalne otwarcie przesłony następuje wyłącznie w warunkach, które nie mogą doprowadzić do wychłodzenia wnętrza;
– higrosterowane – urządzenia wyposażone w higrometr, który reaguje na zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W warunkach znacznej wilgotności, wydajność wentylacji ulega zwiększeniu;
– ciśnieniowe – reaguje na zmiany w różnicy ciśnień i utrzymuje stabilne warunki w pomieszczeniu bez względu na poziom wilgotności powietrza.
Pod względem sposobu montażu, nawiewniki dzielimy na naramowe, ścienne i wszybowe.