Uszczelki to ważny element konstrukcji okiennej. W zależności od funkcji, można wyróżnić uszczelki przyszybowe oraz oporowe, znajdujące się między skrzydłem a ramą okna.
Zasadniczą funkcją jaką spełniają uszczelki jest ochrona przed przedostawaniem się wody do profilu, a tym samym zabezpieczenie przed rdzewieniem okuć.
Zalety uszczelek
Ważnym elementem doposażeniowym w obrębie okna są uszczelki oporowe, które skutecznie chronią przed utratą ciepła, hałasem, przenikaniem wilgoci oraz przedostawaniem się kurzu.
Równie ważne są uszczelki przyszybowe, które należy umieścić w zewnętrznej i wewnętrznej części okna.
Dobrej jakości uszczelki powinny być przede wszystkim odporne na czynniki atmosferyczne, różnice temperatury, a także zmienną wilgotność. Ważnym czynnikiem jest także odpowiednia plastyczność, która sprawia, że po ściśnięciu podczas zamykania skrzydła bez problemu wrócą do pierwotnego kształtu.
Rodzaje i montaż uszczelek
Uszczelki zazwyczaj są produkowane z kauczuku syntetycznego lub termoplastycznego elastomeru poliestrowego. Wykorzystanie w procesach produkcyjnych najwyższej jakości materiałów sprawia, że uszczelki sprawdzą się w temperaturze od -40 do 110 stopni.
Odpowiednio zamontowane uszczelki zapewniają optymalne osiągi w zakresie wodoszczelności, infiltracji powietrza, izolacyjności akustycznej oraz izolacyjności cieplnej. Rodzaj wykorzystanych uszczelek powinien współgrać przede wszystkim z kształtownikami okiennymi.
Co prawda w ostatnim czasie można zauważyć ograniczanie ilości typów uszczelek, które występują w obrębie jednej konstrukcji, nie mniej jednak, zdarzają się sytuacje, w których niezbędne jest zastosowanie co najmniej kilku różnych uszczelek.
Należy pamiętać, że każda uszczelka pełni określoną funkcję, dlatego też bardzo ważne jest dostosowania konkretnego rodzaju uszczelki do potrzeb technicznych okna.