Ogrody zimowe zwane również oranżeriami po raz pierwszy pojawiły się w XVI wieku i wówczas budowano je jako ochronę przed zimnem i mrozem dla roślin cytrusowych. Później świadczyły one o wyższej pozycji społecznej oraz dostatku. Przez wieki zmienił się ich wygląd, konstrukcja oraz wyposażenie, jednakże w dalszym ciągu są bardzo powszechne choć kosztowne.
Zalety ogrodu zimowego
Oranżeria to w pewnym sensie nie lada atrakcja dla domowników oraz gości. W większości projektów ogrody zimowe są przyległe do budynku mieszkalnego, dlatego dzięki nim możemy powiększyć przestrzeń użytkową domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się wśród użytkowników małych domów jednorodzinnych czy też tzw. budynków szeregowych. Poza tym, oranżeria pozytywnie wpływa na mikroklimat wszystkich pomieszczeń, a jeśli zostanie postawiona w odpowiednim miejscu poprawi bilans cieplny całego budynku. Nie można zapomnieć, że ogród zimowy może być także idealnym miejscem do hodowli nawet egzotycznych gatunków, dzięki stabilnej wilgotności.
Zanim przystąpisz do budowy
Przed rozpoczęciem działań budowlanych, warto określić funkcję jaką ma pełnić nasz ogród. Może stanowić jedynie przechowalnię dla wrażliwych roślin ogrodowych i domowych, lecz równie dobrze może pełnić rolę dodatkowego pomieszczenia, które powiększa salon czy gabinet lub służyć jako pomoc w zmniejszeniu opłat za ogrzewanie. Kiedy znamy już jego przeznaczenie, musimy zastanowić się nad właściwym miejscem dla niego – skorzystajmy z rady architekta, który pomoże wpasować ogród w bryłę budynku.
Dostępne możliwości
Od przeznaczenia oranżerii będą zależały rozwiązania, jakie w niej zastosujemy. Ogród zimowy ogrzewany musi posiadać instalację grzewczą oraz system wentylacyjny (np. nawiewniki). Najczęściej spotyka się ogrzewanie podłogowe i kanałowe, które zapewnia równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Jeśli chodzi o konstrukcję ogrodu to przede wszystkim musi być ona sztywna i wytrzymała. Na rynku można spotkać profile drewniane, aluminiowe, stalowe oraz z PCV. Mówiąc o dachu oranżerii to powszechnymi rozwiązaniami są dachy pulpitowe oraz mansardowe.
Oranżeria składa się głównie z szyb, dlatego ich dobór jest bardzo istotny. Jeśli ogród jest wystawiony na silne działanie promieni słonecznych stosuje się szyby z powłoką refleksyjną lub typu antisol. Natomiast, gdy nasza oranżeria będzie dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym, warto skorzystać z szyb zespolonych typu termofloat przepuszczających ciepło do środka. Zwykle w szybach stosuje się szkło mineralne odporne na silne uderzenia.