Zabezpieczając mieszkanie, czy dom przed hałasem należy zwrócić uwagę na wszystkie „otwory”, czyli na drzwi i na okna. W pierwszej kolejności, należy zadbać o to, aby okna miały jak najwyższy współczynnik izolacyjności dźwiękowej Rw.
Wartość tego współczynnika wyraża się w decybelach (dB) i wskazuje, ile hałasu z zewnątrz przepuszcza okno. Standardowo okna mają wskaźnik Rw na poziomie 33-35 dB. Warto mieć na uwadze, że na izolacyjność dźwiękową okna mają wpływ takie czynniki:
- materiału ramy,
- grubości zastosowanych szyb
- ilości szyb
- oraz połączenia okna ze ścianą
Co należy zrobić, aby hałas z zewnątrz nie „przedostawał się” do środka ?
Aby skutecznie zabezpieczyć się przed hałasem możemy zdecydować się na wybór okien, w których zastosowano szyby, ze szkła dźwiękoszczelnego. Przy takich oknach izolacyjność akustyczna może być podwyższona nawet do poziomu 47 dB!
Pamiętajmy jednak, by przed zakupem sprawdzić, czy izolacyjność akustyczna okna potwierdzona jest odpowiednim certyfikatem. Pewność, możemy mieć dopiero widząc odpowiedni dokument, który potwierdza, że wybrane przez nas okno spełnia określane przez Producenta parametry.
Sam wybór okna dźwiękoszczelnego nie załatwia jednak sprawy całkowicie. Bardzo ważne jest również, w jaki sposób okno zostało zamontowane w otworze okiennym. Dlatego, aby spełniało swoje funkcje i zapewniało komfort mieszkania, zwróćmy uwagę na starannie przeprowadzony montaż – połączenie okna z ościeżą musi być szczelne!
Jak jeszcze możemy chronić się przed hałasem?
Wyciszyć mieszkanie możemy również planując (bądź zmieniając) jego aranżację. Dźwięk rozchodzi się dużo lepiej w pustych pomieszczeniach. Meble, zasłony, dywany, obrazy mogą dodatkowo wpływać na tłumienie dźwięków. Jeśli decydujemy się na minimalistyczny wystrój wnętrza, tym bardziej powinniśmy zadbać o dźwiękoszczelność okien.