Okna typu fix to po prostu okna, które się nie otwierają. Dziwne? Ale coraz popularniejsze. Są one także tańsze od modeli uchylnych bądź przesuwnych. Dowiedz się, czym dokładnie są okna typu fix, a także jakie są ich główne wady oraz zalety.
Czym są okna typu fix?
Standardowo wszystkie okna otwierają się lub uchylają, co każe więcej za nie płacić, ponieważ konieczne jest wówczas montowanie zawiasów, okuć, a także systemów otwierania. Okna typu fix są tego wszystkie pozbawione, ponieważ się nie otwierają. Są one szybą, która jest umieszczana w ramie, a następnie montowana w ścianie. Jest to bardzo proste, a jednocześnie znacznie tańsze rozwiązanie od tradycyjnych okien otwieranych. Okna typu fix sprawdzają się w miejscach, gdzie potrzebna jest duża ilość przeszklenia, np. na witrynach sklepowych, oknach widokowych i tarasowych. Po prostu tam, gdzie nie istnieje potrzeba otwierania okien.
Okna typu fix są dostępne zarówno w rozmiarach standardowych, jak i niestandardowych – wówczas są wykonywane na specjalne zamówienie. Są one wyposażone w cieńsze niż w przypadku okien tradycyjnych ramy, dzięki czemu przepuszczają więcej światła. Istnieje możliwość zakupienia okien fix w wersjach łączonych z oknami otwieralnymi, co daje jeszcze więcej możliwości przeszklenia.
Pamiętajmy, że okna typu fix raczej nie sprawdzą się małych, niewentylowanych mieszkaniach. Są za to doskonałą opcją dla lokali usługowych, sklepów oraz domów z tarasami i wyjściami na ogród.
Wady i zalety okien typu fix
Do największych zalet okien typu fix należą:
– cena. Są one zdecydowanie tańsze od otwieralnych tradycyjnych okien
– światło słoneczne. Okna typu fix przepuszczają znacznie więcej światła słonecznego od tradycyjnych
– odporność na włamania. Okna tego rodzaju dają pewność bezpieczeństwa przed włamywaczami. Ważne jest jednak, aby postawić na montowanie szyb klasy P4 oraz P5
– wielkość. Fixy mogą być bardzo duże. Standardowe okna najczęściej mają skrzydło o szerokości do 130 cm.
Do największych wad okien typu fix zaliczamy:
– nieotwieralność. Ta cecha wymusza montowanie tego typu okien jedynie w pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją
– niewygodne mycie. Nieotwieralność okna sprawia, że znacznie trudniej się je myje, zwłaszcza po zewnętrznej stronie
– trudności z uszkodzeniami. Jeśli dojdzie do uszkodzenia jakiejś części okna, to i tak konieczna jest wymiana całego segmentu
– trudny montaż. Tego rodzaju okna wymagają specjalistycznego transportu oraz montażu, co bywa kłopotliwe.
Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na wybór okien typu fix.