Niegdyś okna ze szczeblinami (szprosami), czyli elementami dzielącymi szybę na kilka części, stosowano powszechnie. Zadaniem szprosów było podtrzymywanie konstrukcji ramy. Obecnie technologia związana z produkcją okien jest mocno zaawansowana. Nie ma potrzeby używania dodatkowych wzmocnień.
Szczebliny pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną. Czy warto się na nie decydować?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To kwestia gustu, a także uwarunkowań architektonicznych. Zanim zaczniesz szukać okien ze szczeblinami, dowiedz się więcej na ich temat.
Sposoby mocowania szprosów
Szprosy można przykleić po obu stronach szyby. Niektórzy producenci oferują szczebliny umieszczone między dwoma szybami. Rozwiązanie jest popularne, gdyż umożliwia łatwe utrzymanie okien w czystości. Chętnie wybierane są również szprosy zawieszane. Mocuje się je na okuciach i ściąga na czas mycia. Okna ze szczeblinami konstrukcyjnymi, które dzielą i wzmacniają taflę szybową są bardzo rzadko stosowane. Wykonuje się je na specjalne zamówienie. Przeznaczone są przede wszystkim do budynków zabytkowych.
Czy warto decydować się na okna ze szczeblinami?
Przy wyborze okien należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Choć szprosy pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną, nie można ich stosować w każdym przypadku. Nie pasują do bloków oraz niektórych kamienic, gdyż ich zastosowanie zaburzyłoby estetykę budynku. Zdarzają się sytuacje, w których mieszkańcy są zmuszeni przez konserwatora zabytków do inwestycji w takie rozwiązanie. Okna ze szczeblinami bardzo dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych.
Należy jednak pamiętać, że inwestycja wymaga większego nakładu finansowego. Szprosy, poza wieloma zaletami, mogą być uciążliwe w użytkowaniu, utrudniając mycie okien. Długoletnia eksploatacja bardzo często przyczynia się do niewielkiego rozluźnienia w konstrukcji, co może powodować charakterystyczne „dzwonienie”, czyli uderzanie szczebli o szybę. Wybór musi być więc dobrze przemyślany.