Start / Baza Wiedzy / Wymiana okien na nowe – kiedy jest to potrzebne?
Okna PCV - Windows 2000 Rumia

Wymiana okien na nowe – kiedy jest to potrzebne?

Decyzja o wymianie okien zapada najczęściej w sytuacji, w której zastosowany system przestaje skutecznie chronić przed napływaniem zimnego powietrza z zewnątrz i wypuszczaniem ogrzanego z pomieszczenia. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który powinien determinować inwestycję. Kiedy warto wymienić okna na nowe?

Używasz zimnych okien? Koniecznie pomyśl o ich wymianie!
Przez lata, w polskim budownictwie stosowano tzw. zimne okna. Pod tą nazwą kryją się przestarzałe systemy okienne, składające się z jednej szyby (czasami także z dwóch) zamkniętej w drewnianej ramie. Tego typu okna charakteryzowały się wysoką zdolnością do przenikania zimnego powietrza z zewnątrz i bardzo niską izolacją akustyczną. Wszystko to miało przełożenie nie tylko na pogorszenie komfortu mieszkańców. Mizerna izolacja termiczna doprowadzała do sytuacji, w której utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniu przekładało się na ogromne zużycie energii, co odbijało się nie tylko na domowym budżecie, ale i na środowisku.

Tego typu rozwiązania ustąpiły już miejsca nowoczesnym systemom, ale stosunkowo wysoka trwałość solidnej stolarki doprowadziła do sytuacji, w której zimne okna wciąż jeszcze funkcjonują w wielu domach. Najwyższy czas pomyśleć o ich wymianie. Przełoży się to nie tylko na nieporównywalnie wyższy komfort, ale i na wyraźne oszczędności.

Nieszczelność to czynnik dyskwalifikujący
Nawet nowocześniejsze systemy po latach eksploatacji mogą utracić swoje właściwości. Gdy latem okna przestają chronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą wpuszczają do środka zimne powietrze, to znak, że najwyższy czas rozważyć montaż nowego systemu. Nieszczelne okna mogą doprowadzić do sytuacji, w której z mieszkania „ucieka” aż 35 proc. ciepła! Łatwo wyobrazić sobie, w jak dużym stopniu obciąża to domowe finanse.

Własne cztery kąty powinny być strefą ciszy
Dom powinien być oazą spokoju, a trudno mówić o relaksującym wypoczynku, gdy w pomieszczeniu wyraźnie słyszymy hałasy napływające z zewnątrz. Nowoczesne systemy okienne zapewniają dźwiękoszczelność do 47 dB i pod tym względem zdecydowanie górują nad starszymi rozwiązaniami.

Zwróć uwagę na uszkodzenia mechaniczne
W toku eksploatacji, nie tylko szyby, ale i ramy narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli na powierzchni okien dostrzegasz pęknięcia, wyszczerbienia i inne defekty, montaż nowych może być dobrym pomysłem. To samo dotyczy sytuacji, w której palące słońce i zanieczyszczone powietrze doprowadziło do wystąpienia przebarwień. Takie okna zdecydowanie zaburzają estetykę.

Comments

comments

Okna drewniane - Windows 2000 Rumia

O Administrator EvoStudio

Sprawdź także

Hand adjusting temperature on air conditioner

Klimatyzacja a okna – jak optymalizować chłodzenie domu?

W upalne dni komfort termiczny w domu staje się priorytetem. Właściwe zarządzanie klimatyzacją oraz dobór ...

Dodaj komentarz