Start / Aktualności / Gdzie i dlaczego najczęściej montuje się kaloryfery?
Okna PCV - Windows 2000 Rumia

Gdzie i dlaczego najczęściej montuje się kaloryfery?

Aby instalacja grzewcza w mieszkaniu funkcjonowała w efektywny sposób, należy zadbać o montaż kaloryferów we właściwym miejscu. W przeciwnym razie efektywność może ulec zmniejszeniu w granicach 10%. W efekcie rachunki za ogrzewanie będą wyższe, a zapewnienie przyjemnej temperatury w pomieszczeniu znacząco utrudnione.

W jakim miejscu zamontować grzejniki?
Optymalne miejsce instalacji grzejników znajduje się tam, gdzie występują największe straty ciepła. Lokalizacją tą jest zazwyczaj zewnętrzna ściana mieszkania, dlatego kaloryfery montuje się pod oknem. Pozwala to na wytworzenie właściwej cyrkulacji, na skutek mieszania się zimnego i ciepłego powietrza w procesie konwekcji termicznej. Ciepło może być w efekcie równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni pomieszczenia. W przypadku umieszczenia kaloryfera daleko od okna, cyrkulacja zostałaby zakłócona, co doprowadziłoby do obniżenia temperatury we wnętrzu budynku. Nieprawidłowa lokalizacja grzejnika wywołuje efekt tzw. kurtyny powietrznej – wówczas ogrzewany jest przede wszystkim sufit.

Jakich błędów warto się wystrzegać?
Istotne jest również to, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy kaloryferem a sufitem, parapetem oraz podłogą. Przyjmuje się, że optymalna odległość wynosi około 10 centymetrów. Grzejniki nie powinny być poza tym w jakikolwiek sposób zasłaniane, na przykład meblami czy grubymi osłonami. Spełnienie tych warunków pozwala zapobiec sytuacji nieprawidłowego przepływu ciepłego powietrza w pomieszczeniu i ograniczyć niepotrzebne straty cieplne.

Gdzie zamontować kaloryfery, jeśli w pomieszczeniu nie ma okna?
Co jednak w przypadku, jeżeli chcemy ogrzać pomieszczenie pozbawione okna lub z ograniczonym dostępem do niego? Wtedy należy ustawić grzejnik w innym miejscu, które zapewnia spore straty ciepła – np. niedaleko drzwi. Zasadne jest również umieszczenie nad grzejnikami wewnętrznych parapetów czy półek. Takie rozwiązanie umożliwi zaistnienie procesu konwekcji powietrza, za sprawią odchylenia jego strumieni.

Comments

comments

Okna drewniane - Windows 2000 Rumia

O Kordian Wiśniewski

Sprawdź także

zima

Przegląd okien po zimie – 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Gdy zima powoli odchodzi w zapomnienie, a słońce zaczyna jaśniej świecić, to znak, że nadszedł ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>