Start / Baza Wiedzy / Jak ograniczyć ciepło uciekające przez okna?
Okna PCV - Windows 2000 Rumia

Jak ograniczyć ciepło uciekające przez okna?

Dobrze dobrane i osadzone okna pomogą Ci ograniczyć straty ciepła, zapewnią najwyższy komfort i bezpośrednio przełożą się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dowiedz się, ile ciepła ucieka przez okna i poznaj zasady ich prawidłowego montażu.

Jak wygląda bilans zysków i strat ciepła?
Okna przepuszczają więcej ciepła niż ściany czy dach o takiej samej powierzchni (nawet do 5x). Dla ścian współczynnik U może wynosić 0,25 W/(m2xK), podczas, gdy dla typowych okien jest to nie więcej niż 1,30 W/m2xK – w modelach pasywnych współczynnik U może spaść jednak nawet do 0,8-0,6 W/(m2xK). W praktyce oznacza to, że przez typowe okna w domu jednorodzinnym ucieka mniej więcej podobna ilość ciepła, co przez pozostałe elementy konstrukcyjne, które zajmują o wiele większą powierzchnię.
W polskim klimacie wyłącznie okna wychodzące na stronę południową zapewniają wyższe zyski ciepła niż straty. Dochodzi tutaj do tzw. efektu szklarniowego – ciepło promieni słonecznych przenika do wnętrz budynku przez szklane szyby. Z tego powodu w domach energooszczędnych montuje się duże przeszklenia wyeksponowane w tym kierunku. Warto jednak podkreślić, że najwyższe zyski są w lecie, kiedy nadmierne nagrzewanie pomieszczeń wcale nie jest pożądane.

Ile ciepła ucieka przez okna?
Utratę ciepła przez okna warto ograniczyć, ale bardzo ważne jest rozsądne dobranie parametrów energetycznych. Dla domu jednorodzinnego, z powierzchnią okien 30 m2, roczna strata ciepła będzie wynosić:

• 2860 kWh – dla okna o współczynniku U 1,3 W/(m2xK),
• 2200 kWh – dla okna o współczynniku U 1.0 W/(m2xK),
• 1540 kWh – dla okna o współczynniku U 0,7 W/(m2xK).

Opłacalność zakupu droższych i bardziej energooszczędnych okien najlepiej jest uzależnić od rachunków za ogrzewanie oraz oszczędności, które da nam wybór modelu o wyższym standardzie energetycznym. Stolarka o nieco niższym współczynniku U od standardu, czyli 1,3 W/(m2xK), zwykle jest minimalnie droższa. Standard energetyczny poniżej 1,0 W/(m2xK) może oznaczać już jednak dwukrotność ceny.

Jak ograniczyć straty ciepła przez okna? Pamiętaj o prawidłowym montażu
W ograniczeniu strat ciepła z budynku przez okna pomaga nie tylko wybór drogich modeli stolarki energooszczędnej, ale i jej prawidłowy montaż. Ważne jest, aby na obwodzie nie powstał mostek termiczny (przy oknie 1,5×1,5 m obwód to aż 6 m). Straty najbardziej obniży montaż okna w grubości warstwy ocieplenia. Niezbędne jest wtedy zastosowanie specjalnych konsol i łączników. Nieco łatwiejszym wariantem montażu jest zastąpienie łączników ramą z płyty drewnopodobnej, którą należy zamocować do ściany nośnej i przytwierdzić do niej ramy okienne.

Dobierz dobre materiały montażowe
Dla ograniczenia strat ciepła duże znaczenie mają dobrej jakości materiały montażowe. Tradycyjna pianka montażowa i obustronny tynk nie pozwalają uzyskać zadowalającego efektu. Ten sposób nie tylko zwiększa straty ciepła, ale i może prowadzić do zawilgocenia ościeży i pojawienia się w tym miejscu grzyba.
Do montażu okien energooszczędnych warto wykorzystać:

• warstwę paraizolacyjną (od strony wnętrz),
• izolację cieplną,
• warstwą paraprzepuszczalną (od strony zewnętrznej).

Wielu producentów okien o doskonałym współczynniku energetycznym, poleca własne systemy (gotowy zestaw produktów do montażu), które pozwalają na perfekcyjny montaż stolarki.

Comments

comments

Okna drewniane - Windows 2000 Rumia

O Administrator EvoStudio

Sprawdź także

Kobieta sprzątająca okno marzec

Wiosenne porządki: Jak efektywnie wyczyścić okna po zimie?

Wiosna to czas, gdy dni stają się dłuższe, a słońce intensywniej świeci przez okna, uwydatniając ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>