Start / Aktualności / Jak przygotować okna do zimy?
Okna PCV - Windows 2000 Rumia

Jak przygotować okna do zimy?

To dzięki oknom możemy na co dzień obserwować świat z wnętrza naszych mieszkań i domów. Zwłaszcza zimą, gdy nie tak chętnie wychodzimy na zewnątrz okna pozwalają nam na kontakt z okolicą, gdy jednocześnie przebywamy w bezpiecznym, ciepłym i przytulnym wnętrzu.

Żeby okna właściwie spełniały swoją rolę, trzeba je przygotować do zimowego okresu – jesień jest na to ostatnią chwilą. Od czego zacząć i o czym nie wolno zapomnieć?

Punkt 1: Mycie okien

Okna na pewno muszą być czyste – chodzi tu nie tylko o samą przyjemność spoglądania na zewnątrz przez umytą szybę, ale również o usunięcie warstwy brudu, która na pewno się na nich zebrała i która bez mycia stale by przyrastała.

Przygotowanie do zimy należy więc zacząć od umycia okien, przy czym trzeba to robić w odpowiednich warunkach pogodowych:
– gdy jest pogodnie, ale nie słonecznie, bo przy silnym słońcu szybko mogą pojawić się na oknach smugi
– gdy temperatura jest w miarę wysoka, bo przy niższej szyby stają się bardziej kruche.
Okna należy myć odpowiednimi środkami lub wodą z płynem do naczyń. Należy do tego użyć miękkiej ściereczki.

Punkt 2: Sprawdzenie stanu technicznego okien

Okna składają się nie tylko z samych szyb – trzeba również zadbać o pozostałe ich części. Trzeba sprawdzić czy okna bez trudu się otwierają, czy są szczelne, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości postarać się o ich naprawienie. Trzeba również nasmarować zawiasy i ruchome części okuć okiennych. Najlepszym do tego środkiem będzie wazelina techniczna lub smary na bazie silikonu.

Punkt 3: Zadbanie o uszczelki

Żeby okna były szczelne, trzeba dbać o umieszczone w nich uszczelki. Pełnią one niezwykle istotną rolę – mocują oszklenia i regulują przepływ powietrza. Są to elementy szczególnie narażone na wszelkie uszkodzenia – zwłaszcza zimą. Przed zimą uszczelki powinno się poddać konserwacji. Do tego celu nadaje się wazelina techniczna lub silikonowe smary.

Szczególnie warto się przyjrzeć uszczelkom umieszczonym na dole, ponieważ to one są najbardziej narażone na zabrudzenia i zniszczenia. Jeśli utracą szczelność, trzeba je wymienić. Według niektórych zaleceń, warto robić to nawet co 6-7 lat.

Comments

comments

Okna drewniane - Windows 2000 Rumia

O Kordian Wiśniewski

Sprawdź także

zima

Przegląd okien po zimie – 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Gdy zima powoli odchodzi w zapomnienie, a słońce zaczyna jaśniej świecić, to znak, że nadszedł ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>