Start / Okna / Dom / Ogród zimowy – sposób na całoroczny relaks
Okna PCV - Windows 2000 Rumia

Ogród zimowy – sposób na całoroczny relaks

Ogród zimowy staje się coraz częstszym wyborem wśród inwestorów budujących dom. Nic dziwnego, bo przydomowa oranżeria pozwala cieszyć się bliskim kontaktem z naturą nawet w sezonie zimowym, gdy pogoda za oknem nikogo nie rozpieszcza, a biały puch szczelnie przykrywa roślinność. O czym należy pamiętać, planując budowę zimowego ogrodu?

Oranżeria pozwala cieszyć się kontaktem z zielenią przez okrągły rok. Najczęściej stanowi osobne pomieszczenie, wychodzące bezpośrednio na ogród, jednak nie ma żadnych przeciwskazań przed zaaranżowaniem ogrodu zimowego jako przedłużenia salonu, zwłaszcza gdy taką inwestycję planujemy już na etapie budowy domu. Jeżeli jednak chcemy uniknąć wszelkich niedogodności wynikających ze znacznej powierzchni przeszkleń, musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Ogród zimowy – o czym warto pamiętać?

Właściwie zaprojektowana oranżeria, zimą nie będzie potęgować odpływu ciepła z pomieszczeń, a latem nie doprowadzi do nadmiernego nagrzewania wnętrza domu. Żeby móc zachować bardzo dobre parametry termiczne, pod uwagę należy wziąć następujące kwestie:

termoizolacja – profile, które tworzą szkielet ogrodu, powinny wykazywać wysoki stopień izolacji termicznej. Poza tym, muszą wpuszczać do wnętrza maksymalnie dużo światła, aby nie zakłócić swobodnego wzrostu roślin

szyby – odpływ ciepła powinien być hamowany nie tylko przez profile, ale także (a może przede wszystkim) przez szyby. Należy postawić na szkło o wysokim współczynniku przenikania ciepła, które zimą zatrzyma przyjemną temperaturę w środku, a latem skumuluje promienie słoneczne i nie wpuści ich do pozostałej części domu

ogrzewanie – istotne jest, aby oranżeria była równomiernie ogrzewana na całej swojej powierzchni. Mając to na uwadze, dobrym rozwiązaniem będzie wybór ogrzewania podłogowego. Ogród zimowy – jakie rośliny wybrać?

Właściwie zaaranżowany ogród zimowy do poczucie przebywania w egzotycznym zakątku. Poza samą aranżacją, kluczowy jest właściwy dobór roślin. Jeżeli usytuowanie oranżerii zapewnia niemal całodzienny dopływ światła w sezonie letnim (strona południowa), dobrze sprawdzą się gatunki tropikalne i ciepłolubne:

– oleandry
– fikusy
– kordyliny
– szeflery

Jeżeli słońce dociera do ogrodu przede wszystkim w godzinach popołudniowych (strona zachodnia), dobrym wyborem będą rośliny domowe, którym w normalnych pomieszczeniach brakuje światła w sezonie zimowym:

– paprocie
– filodendrony
– bluszcze

W ciemnych ogródkach zlokalizowanych po stronie północnej, sprawdzą się wyłącznie gatunki cieniolubne.

Comments

comments

Okna drewniane - Windows 2000 Rumia

O Administrator EvoStudio

Sprawdź także

Saving money, home loan, mortgage, a property investment for fut

Energooszczędne domy: jak okna wpływają na środowisko?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo zwykłe okna mogą wpłynąć na energooszczędność waszego domu i ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>