Start / Aktualności / Czy warto wietrzyć mieszkania zimą?
Okna PCV - Windows 2000 Rumia

Czy warto wietrzyć mieszkania zimą?

Gdy za oknem panuje mróz, wiele osób odstępuje od wietrzenia mieszkań. Czy słusznie? Cóż, niekoniecznie. Zapewnienie właściwego przepływu powietrza jest istotne nie tylko latem, ale także, a może przede wszystkim, zimą. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Do wietrzenia mieszkań zimą zniechęcają dwa główne czynniki. Pierwszy to obawa o wychłodzenie wnętrza i w konsekwencji – o ewentualne przeziębienie. Drugi to strach o podwyższenie i tak niemałych rachunków za ogrzewanie. Praktyka pokazuje jednak, że szczelne zamykanie okien może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku.

Wietrzenie mieszkania zimą pomaga uniknąć problemów zdrowotnych

Należy zdać sobie sprawę z tego, że nawet najczystsze mieszkanie nie jest wolne od bakterii i wirusów. Za każdym razem, gdy wracamy z zewnątrz, na naszej skórze i ubraniach przynosimy całą masę drobnoustrojów. Z większością bezproblemowo radzi sobie układ immunologiczny. Jeżeli jednak w pomieszczeniach panuje wysoka temperatura a powietrze jest suche, nieproszeni goście zaczną się namnażać. Prędzej czy później, nasza odporność polegnie. Regularne wietrzenie mieszkań pomaga zachować optymalną temperaturę i poziom wilgoci w powietrzu. Dodatkowo, pomaga utrzymać właściwy obieg powietrza, dzięki czemu drobnoustroje chorobotwórcze nie kumulują się w naszych czterech kątach.

Bakterie i wirusy to jeszcze nie wszystko. Nie można nie wspomnieć, że gdy powietrze niemal stoi w miejscu, w pomieszczeniach kumulują się związki chemiczne pochodzące z detergentów, kosmetyków i będące produktem spalania gazu. To wyjątkowo niepożądane zjawisko, któremu jednak można łatwo zapobiec, wietrząc pomieszczenia.

Co z rachunkami za ogrzewanie?

Gdy temperatura spada, system ogrzewania zaczyna pracować wydajniej. Zimowe wietrzenie nie musi jednak zauważalnie odbijać się na rachunkach z ciepłowni. Wystarczy przestrzegać dwóch prostych zasad:

zanim otworzysz okna, zakręć kurki termostatów – przed rozpoczęciem wietrzenia, zawory w urządzeniach grzewczych należy ustawić w pozycji zamkniętej. Odczekaj kilka minut i otwórz okno;
wietrz krótko, ale intensywnie - lepsze efekty da szerokie otwarcie okna na 5, maksymalnie dziesięć minut niż długie wietrzenie przy nieznacznym uchyleniu skrzydła.

Reasumując, wietrzenie pomieszczeń zimą jest nie tylko zalecane, ale i konieczne. Jeżeli zrobisz to prawidłowo, domowy budżet z pewnością na tym nie ucierpi.

Comments

comments

Okna drewniane - Windows 2000 Rumia

O Administrator EvoStudio

Sprawdź także

zima

Przegląd okien po zimie – 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Gdy zima powoli odchodzi w zapomnienie, a słońce zaczyna jaśniej świecić, to znak, że nadszedł ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>